Nie tak dawno bardzo popularnym domowym urządzeniem do treningu cardio był rowerek treningowy czy orbitrek. Dzięki popularności cenionego serialu „House of Cards” coraz częściej decydujemy się na wioślarza. Jak ćwiczyć na nim w zdrowy i bezpieczny możliwy sposób?

Zalety ćwiczenia wioślarskiego

Trenowanie na ergometrze ma ogromną przewagę nad innymi rodzajami ćwiczeń. Dlatego że ćwiczymy na siedząco ergometr będzie dobrą opcją dla osób z nadwagą lub problemami stawowymi. Bardzo ważny jest sposób wykonywania ćwiczenia wymusza zaangażowanie zarówno nóg, jak i górnej części ciała, dzięki temu spalimy więcej kalorii i rozwijamy więcej grup mięśni.

Dobra technika ćwiczenia na wioślarzu

Na początku przygody z wiosłowaniem może być bardziej skomplikowana niż w przypadku rowerka, orbitreka czy nawet biegania technika. Ale wystarczy kilka wskazówek i będziesz mógł bezpiecznie trenować na wioślarzu.

Podstawą w treningu na ergometrze wioślarskim jest ustawienie dobrej sylwetki w trakcie treningu. Trzymaj proste plecy i spięte łopatki. W połączeniu z lekko napiętym brzuchem dasz kręgosłupowi bezpieczeństwo. Nie odrywaj pięt od podnóżka oraz nie zaciskaj zbyt mocno dłoni. Najważniejsza jest właściwa sekwencja ruchu: wpierw odepchnij się mocno nogami, by wykończyć pociągnięcie, sięgając rączką do mostka. Wyprostuj ręce, po czym spokojnie wróć do pozycji początkowej.

Mądrze planuj ćwiczenia

Ćwicząc na wioślarzu, jak w przypadku każdego treningu, ważnym aspektem będzie prawidłowa dla Twojego poziomu zaawansowania i celów intensywność. Jeżeli będziesz codziennie zaliczał kilka do kilkunastu kilometrów, szybko możesz dojść do przetrenowania. Najlepszym rozwiązaniem jest zacząć od jednego dnia ćwiczenia przeplatanego jednym lub nawet dwoma dniami odpoczynku.

Jaki wioślarz kupić?

Dowiedziałeś się już jak rozpocząć ćwiczenia na ergometrze wioślarskim, więc jeśli masz dostęp do sprzętu do dzieła. Jeśli ledwie co zastanawiasz się nad zakupem ergometru, musisz mieć świadomość, że nie jest to tani urządzenie fitness. Dobrze zrobione wioślarze to koszt rzędu od 3 000 do nawet do 6 000 zł. Nie warto jednak oszczędzać, ponieważ wioślarze takich marek jak Concept2 lub WaterRower to zakup na długi okres czasu. Ergometr przy idealnej konserwacji przetrwa kilkanaście lat lub dłużej.

Author

Write A Comment